Mainimg

Tee bisnestä Etelä-Pohjanmaalla

Etusivu Palvelut

KEHITÄMME AGROBIOTALOUTTA LAAJALLA RINTAMALLA USEAN KEHITYSHANKKEEN VOIMIN

Olemme mukana vauhdittamassa uusien innovaatioiden markkinoille tuloa, edistämässä vientiä sekä tukemassa suomalaisten yritysten kehittymistä ruokajärjestelmien globaaleiksi erikoisosaajiksi. Yrityksille tarjoamme tutkimus- ja tuotekehityspalveluita, -tiloja ja -laitteita sekä erilaisia tuotetestausten käyttäjäverkostoja ja -ympäristöjä. Kehitämme alueen vahvuutta edelleen ja tavoite on lähivuosien aikana toteuttaa useita pilotti- ja demonstraatiohankkeita yritysten kehitysalustoiksi. Kehitysalustoja on tulossa mm. kaupunkikeskustaan, asema-alueelle sekä Itäväylän varteen.

 

Lisätiedot: kehittämispäällikkö Sanna Kankaanpää, Into Seinäjoki Oy, sanna.kankaanpaa(at)intoseinajoki.fi

 

 

 

 

Etsitkö apua liiketoiminnan, tuotteen tai palvelun kehittämiseen? Entä kansainvälistymiseen? Haetko uusia mahdollisuuksia viennistä? Tähän olemme koonneet bisnesmahdollisuuksia yrityksellesi!  

 

MYYNTILIIDIT (kansainväliset)

Myyntiliidit ovat osa Team Finlandin Markkinoiden mahdollisuudet -palvelua. Myyntiliidit kohdistuvat yksittäisen yrityksen tarpeeseen ja tarjoavat mahdollisuuden avata uusia asiakkuuksia. Ohessa suorat linkit agrobiotalouden alan myyntiliideihin. Tutustu näihin ja ole suoraan yhteydessä Finproon, mikäli haluat keskustella niistä tarkemmin.

 

Biotalous

Ruoka ja juoma

Valmistus, teollisuus

 

 

LIIKETOIMINTAMAHDOLLISUUKSIA MAAILMALLA 

Liiketoimintamahdollisudet ovat osa Team Finland Markkinoiden mahdollisuudet -palvelua.  Ohessa suorat linkit agrobiotalouden alan liiketoimintamahdollisuuksiin. Tutustu näihin ja ole suoraan yhteydessä Finproon, mikäli haluat keskustella niistä tarkemmin.

 

Biotalous 

Ruoka ja juoma

Valmistus, teollisuus

 

 

KEHITYSALUSTAT

Hyödynnä kehitysalustoja osana yrityksesi liiketoiminnan kehittämistä! Tarjolla mm. tutkimus-, kehitys- ja testauspalveluja.

 

AB Seinäjoki - Agrobiotalouden innovaatioyhteisö 

AB Seinäjoki on agrobiotalouden innovaatioyhteisö, joka tarjoaa alueen yrityksille, kehittäjille ja muille toimijoille asiantuntijapalveluita, mahdollisuuden verkostoitua sekä kehittää ja kiihdyttää liiketoimintaansa.

AB Seinäjokea toteuttavat yhteistyössä Seinäjoen Ammattikorkeakoulu, Seinäjoen Yliopistokeskus, Into Seinäjoki Oy sekä Luonnonvarakeskus. Organisaatioiden palvelut (esim. TKI-palvelut, yhteistyö yliopistojen ja korkeakoulujen kanssa, alkavien ja kasvavien yritysten palvelut, liiketoiminnan kehittämisen tuki, toimitilat, co-working) ovat tarjolla myös AB Seinäjoen asiakkaille. 

 

Yhteystiedot:

www.abseinajoki.com

Päivi Alaniska, Into Seinäjoki Oy, 040 5053284, paivi.alaniska(at)intoseinajoki.fi

Aapo Jumppanen, Helsingin yliopisto, Ruralia instituutti, 029 414 0714, aapo.jumppanen(at)helsinki.fi

Ari Sivula, Seinäjoen ammattikorkeakoulu, 040 830 2374, ari.sivula(at)seamk.fi

 

Foodwest Oy - Elintarvikepohjaisen liiketoiminnan kehittämisalusta

Foodwest Oy on elintarvikepohjaisen liiketoiminnan kehittämiseen erikoistunut asiantuntijayritys. Foodwest tarjoaa asiakkailleen kehittämisalustan, pilottitehtaan, jossa käsitellään kokonaisuuksia, joissa jokainen vaihe kuljetetaan ketterästi rinnakkain. Pilottitehtaassa luodaan uutta tai päivitetään vanhaa. Yli 20 huippuasiantuntijaa sekä laaja kumppaniverkosto hallitsee yhdessä kaikki keskeiset osa-alueet ideasta kaupan hyllylle ja kuluttajan kotiin.

 

Yhteystiedot: www.foodwest.fi

 

Restalab

Framissa sijaitseva Juvenes Restalab -kokeilualusta tarjoaa ruokaketjun yrityksille ja tutkimusyhteisöille mahdollisuuden testata uusia tuotteita, palveluita ja konsepteja. Testausalustoiksi on viritetty Juveneksen ravintolat Komia ja Idea. Kokeiluissa hyödynnetään Framin suuren asiakas- ja käyttäjäkunnan palautetta.

 

Yhteystiedot:

Juvenes-Yhtiöt Oy, www.juvenes.fi 

Pekka Markkula, 0207 600 331, pekka.markkula(at)juvenes.fi

Päivi Jousmäki, 0207 600 335, paivi.jousmaki(at)juvenes.fi

 

 

KASVUOHJELMAT

Kiinnostaako kansainvälistyminen? Kasvuohjelmat tarjoavat eväitä yrityksesi kansainvälistymiseen. Tässä on esitelty agrobiotalouteen liittyviä kasvuohjelmia. Kaikki kasvuohjelmat ovat nähtävissä Finpron www-sivuilla.

 

Agrotechnology from Finland

Agrotechnology from Finland-kasvuohjelma tukee suomalaisten agroteknologia-alan yritysten kasvua ja vientiä. Kotimaan markkinoiden rajallisuuden vuoksi kasvua on haettava kansainvälisiltä markkinoilta, missä on kysyntää edistyneille teknologiaratkaisuille. Ohjelma on suunnattu maatalouskoneita, metsätalouskoneita ja erilaisia karjatalouden ratkaisuja tuottaville yrityksille. 

 

Yhteystiedot:

Elina Puszkarzewicz, +358 40 3433 3409, Finpro, elina.puszkarzewicz(at)finpro.fi
Jussi Yli-Hukkala, +358 40 831 9622, Into Seinäjoki Oy, jussi.yli-hukkala(at)intoseinajoki.fi

 

Food from Finland

Food from Finland on elintarvikealan Team Finland- vientiohjelma. Ohjelma toteutetaan vuosina 2015-2020 yhteistyössä Team Finland-toimijoiden, Elintarviketeollisuusliiton ja suomalaisten elintarvikealan yritysten kesken.

Food from Finland-vientiohjelman päämarkkina-alueet ovat Skandinavia, Baltia, Venäjä, Saksa, Kiina, Etelä-Korea ja Japani.

 

Yhteystiedot:

Esa Wrang, +358 400 243 076,  Finpro, esa.wrang(at)finpro.fi

Annaleena Soult, +358 40 343 3447, Finpro, annaleena.soult(at)finpro.fi

Heikki Juutinen, +358 40 502 6270, Elintarviketeollisuusliitto ry, heikki.juutinen(at)etl.fi

 

Jätteestä energiaksi ja bioenergia

Jätteestä energiaksi ja bioenergia -ohjelman yritykset edustavat yhdessä jäte- ja biomassasektorin koko arvoketjua ja voivat yhdessä tarjota kokonaisvaltaisia ratkaisuja. Kohdemarkkinat ovat pääosin Aasiassa, Afrikassa ja Latinalaisessa Amerikassa.

 

Yhteystiedot:

Helena Saren, +358 40 3433 324, helena.saren(at)finpro.fi

Saku Liuksia, +358 50 3038 326, saku.liuksia(at)finpro.fi

Kirsi Koso, +358 50 4632 244, kirsi.koso(at)finpro.fi

 

Tätä sivustoa ylläpitää Into Seinäjoki Oy. Sivusto esittelee eteläpohjalaista agrobiotalouden laajaa osaamista ja tarjontaa yrityksille.

Mainostoimisto Semio | Tampere ja SeinäjokiWebio julkaisujärjestelmä, verkkosivujen ylläpito